Prace wysokościowe

Czasami trzeba pracować na wysokości, nie jest to obowiązek każdego pracownika budowy, ale istnieje grupa osób zajmująca się wybitnie tego typu robotami. Praca na wysokości to prace na rusztowaniach, pomostach, podestach czy różnego rodzaju galeriach. Osoby pracujące w taki sposób muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju upadkami, oraz muszą posiadać badania lekarskie, które pozwolą im na tego typu prace. Wszystkie usługi wysokościowe zostały zaliczone do prac wysokiego ryzyka, dlatego też mają bardzo dużo obostrzeń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Wszyscy zdają sobie sprawę, że pracując na wysokościach i nie respektując zalecanych przepisów, narażają się bezpośrednio na śmierć i nieodwracalne uszczerbki na stanie swojego zdrowia. Toteż wszystkie prace wysokościowe powinny być wykonywane bardzo dokładnie, starannie z uwzględnieniem wszystkich zaleceń.
Alpinizm przemysłowy to technika pracy wykorzystywana w przemyśle i jego pracach wysokościowych, w oparciu o techniki wspinaczkowe lub jaskiniowe.
Pracownicy wykonujący tego typu zlecenia są zabezpieczani specjalną uprzężą przemysłową, pracują podwieszani lub podparci, przy użyciu lin i przyrządów samozaciskowych. Prace wykonywane w ten sposób to konserwacje anten, malowanie platform naftowych, mycie okien naprawianie fasad wysokich budynków.
Istnieją firmy, które specjalnie wyspecjalizowały się w tego typu usługach a osobami zatrudnionymi są na ogół zawodowi alpiniści. Każdy też może przejść specjalne szkolenie, w celu rozpoczęcia pracy tego typu.